2025

Kasper Kangas laukoo.
Kuva SPL

Valmentajien täydennyskoulutus 10.4. Vantaalla

Täydennyskoulutus järjestettiin miesten Suomi-Malta futsalottelun yhteydessä Vantaan Energia Areenalla. Koulutus oli suunnattu futsalvalmentajille ja futsalin maalivahtivalmentajille, jalkapallovalmentajille sekä jalkapallon maalivahtivalmentajille.

Koulutuksen pääaiheena oli miesten futsalmaajoukkueen pelitapa: 
• Järjestelmällinen hyökkäyspelaaminen
• Maalivahdin osallistaminen hyökkäyspeliin

Lisäksi käsiteltiin futsalvalmentajien järjestäytymistä Suomen Jalkapallovalmentajat ry:n alaisuuteen ja suomalaisen futsalpelaajakehitys- ja -valmentajakoulutustoiminnan kehityssuunnitelmia.

Kouluttajina toimivat Sergio Gargelli, Jussi Nyström, Marko Viitanen ja Kerkko Huhtanen.

Lue lisää

 

Kuva: Jussi-Pekka Penttinen

Futsalvalmentajien täydennyskoulutus 12.2. Vantaalla

Futsal valmentajien täydennyskoulutus järjestettiin naisten Suomi-Brasilia maaottelun yhteydessä. Tapahtuman teemana oli huippupelaajan teknis-taktiset ominaisuudet, joihin päästiin pureutumaan naisten maajoukkueen analysointiprosessin ja otteluseurannan avulla.

Aika: Keskiviikkona 12.2.2025 klo 16.30-21.15

Paikka: Myyrmäki Stadion ja  Vantaan Energia-areena

Lue lisää