Jäsenhuone|Työhuone

Palkitut valmentajat

SUOMEN JALKAPALLOVALMENTAJAT RY:N VUODEN VALMENTAJAT

 

JA MUUT PALKITUT 1981-

SJV:n hallituksen kokouksessa 15.5.1981 Hopealinjan kokoushuoneella Valkeakoskella, teki Reino Sarlin ehdotuksen vuoden valmentajan valinnasta ja palkitsemisesta vuosittain valmentajapäivillä. Esitys hyväksyttiin ja samalla päätettiin, että valmentajia voidaan palkita vuosittain mm. pitkäaikaisesta menestyksekkäästä juniorityöstä, lupaava nuori valmentaja nimikkeellä, vaikeissa olosuhteissa tehdystä hyvästä työstä, jne. Vuoden valmentajan nimien alla on juuri näitä palkittuja.

Ensimmäisenä vuoden valmentajana palkittiin pitkäaikaisesta ja ansiokkaasta jalkapallotyöstätyöstä Simo Syrjävaara. Hänelle palkinto ojennettiin Jyväskylässä 1981.

1981 Martti Kuusela HJK
1982 Keijo Voutilainen Kuusysi  
1983 Pertti Lundell PPT  
1984 Jukka Vakkila Haka 
1985 Martti Kuusela SPL  
1986 Keijo Voutilainen
1987 Jyrki Heliskoski
1988 Tommy Lindholm TPS  
1989 Antti Muurinen Kuusysi 
1990 Martti Kuusela HJK 
1991 Hannu Touru FF Jaro 
1992 Jari-Pekka Keurulainen HJK
1993 Jussi Ristimäki FC Jazz
1994 Pertti Lundell TPV
1995 Jukka Vakkila FC Haka
1996 Juha Malinen TPS
1997 Antti Muurinen HJK
1998 Antti Muurinen HJK
1999 Keith Amstrong FC Haka
2000 Keith Amstrong FC Haka
2001 Ari Hjelm TamU
2002 Olli Huttunen FC Haka
2003 Keith Amstrong HJK
2004 Michael Käld SPL
 

 

2005 Michael Käld SPL 
Ilkka Mäkelä MyPa
Mika Lehkosuo FC Honka
Peter Lundström Åland United

2006  Ari Hjelm, TamU
Aki Hyryläinen, HJK
Marko Saloranta, FC Honka naiset
Asko Ristimäki, TP-Seinäjoki
Rauno Vahtera, FC Sport
Jari Europaeus, FC Viikingit 

2007 Ari Hjelm, TamU
Marko Saloranta, FC Honka naiset
Leo Tommila, FC Inter A-juniorit

2008  Markku Kanerva, U21
Marko Saloranta, FC Honka naiset
Marko Rajamäki, TPS nuoret
Job Dragtsma, FC Inter
Mika Lehkosuo, FC Honka
Ville Priha, JJK
FC Hongan 1993-syntyneiden joukkue 

2009 Antti Muurinen, HJK 
Petri Järvinen, FC Reipas nuoret
Juha Malinen, AC Oulu
Kari Martonen, FC Honka
Pekka Lyyski, IFK Mariehamn

2010 Antti Muurinen, HJK
Asko Jussila, FC Haka, A-juniorit nuoret
Timo Lounio, PK-35, naiset
Esa Pekonen, KuPs, miehet
Marko Rajamäki, TPS, miehet
Juha Moilanen, FC Honka Premier -96
Jukka Karjalainen, FF Jaro, B-juniorit

2011 Antti Muurinen, HJK
Pasi Hyyhö, HJK nuoret

2012 Andree Jäglertz, Naisten maajoukkue
Henri Halonen Kouvolan Sudet nuoret
Antti Muurinen, HJK
Mika Lumijärvi, AC Kajaani
Pauliina Miettinen, PK-35 naiset
Kari Virtanen, RoPS

2013 Pekka Lyyski, IFK Mariehamn
Jouni Jäntti, KuPS nuoret
Marianne Miettinen maajoukkue naiset
Erkki Valla, KäPa

2014 Mika Lehkosuo, HJK
Jussi Heimo, Tampereen Pallo-Veikot
Jari Väisänen, PK-35 N
Simo Valakari, SJK
Jani Honkavaara, HIFK

2015 Simo Valakari, SJK
Jussi Nuorela, TPS nuoret
Jukka Talja, KaaPo
Jari Åhman, PS Kemi

2016 Peter Lundberg ja Kari Virtanen, MIFK
Tero Tainio, Käpykän Pallo, nuoret
Jari Väisänen, PK-35N
Raimo Rautiainen, FC Tarmo
Andree Jeglertz, Naisten maajoukkue

2017 Mika Lehkosuo, HJK
Mikko Mannila, HJK nuoret
Heikki Karmala, TuPS
Luciano Posillipo, FC Honka naiset
Erikoispalkinnot merkittävästä työstä yhdistyksen hyväksi saivat:
Mauri Keinänen, Jussi Ristimäki, Heikki Suhonen, Pekka Utriainen ja Simo Syrjävaara